03 oktoober 2017

päev, mil rahvas vabaks tahtis


Vahemere ääres asub piirkond, mida nimetatakse Katalooniaks. Seal elavad katalaanid, nii umbes 7 miljonit. Räägivad oma keelt, teevad tublilt tööd, elavad hästi. Maad ja metsa ja mereranda neil on, nälga ei jää. Kuid üht neil pole - iseseisvust. Iseseisvuse nimel on nad korraldanud streike, ülestõuse, hääletusi ja isegi inimketi; kuid ei, sellest pole piisanud. Hispaania ei luba, ütleb, et polevat õigust ja asja aetagu ikka seaduse järgi. Seadus paraku, õigust ei anna. Nagu vanakooli abielu - kuniks surm neid lahutab.

ÜRO seisukoht on samuti 'huvitav'. Katalaanidel on nimelt õigus omas keeles õppida, asju ajada ja isegi mõtelda; seega, mis vabadust te tahate, teil juba on see. Räägitakse veel, et Kataloonia pole kunagi iseseisev olnud, isegi vallutatud mitte. Ajalugu paraku selles teemas nii klaar pole.


Euroopa Liit ja suurriigid üldse, on väiksemate rahvusriikide tekkimise teemal valusad. Kae kus separatiste, lõhuvad meie ilusa ja suure asja ära. Nii ei julgeta ka Kataloonia teemal seisukohta võtta, äkki veel Hispaania solvub ja läheb üldse ära. Ja seda me ju keegi ei taha. Ning kui mõtelda, et teisedki väikerahvad eeskuju järgivad, hakates samuti iseseisvust tahtma, mis siis küll saab. No mis siis saab? Saab see, et elu läheb edasi, asju ja äri aetakse vabal tahtel ja omal soovil.


Mis siin lõpetuseks öelda - vabadus, iseseisvus ja omariiklus pole odavad asjad. Meile eestlastele, tuli vabadus tagasi veretult, lauldes. Ometigi, ärge unustage, selle eest on siiski krõbe hind makstud. Selles valguses ei saa ka katalaanidele (ning teistele iseseisvust ihkavatele rahvastele) lubada, et ihaldatu ilma verehinnata tuleks. Ent üht võin öelda, elan vabas riigis vaba kodanikuna ning mulle meeldib see. Iga kopsutäis mis hingan, ma tunnen vabadust.
On's see hinda väärt? Jah on.3 kommentaari:

 1. Killustatus tähendab paraku ebaefektiivsust.
  Kes töö juures koosolekutel osalenud, teab, et mida rohkem on laua taga arvajaid, seda võimatumaks muutub kokkuleppele jõudmine.

  Meenutame keskaega, kus riike tekkis rohkem kui seeni pärast vihma. Iga feodaal üritas teha oma riiki ja olla sõltumatu. Selle tulemus – sõjad. Kui riike on palju, siis on palju ka vaidlusi ja tülisid mida pole lihtne lõpetada, sest igaüks peab just ennast kõige targemaks ja õiglasemaks.

  Näiteks moslemid üritavad ju paljudes kohtades oma "miniriike" teha, pannes üles sildid "Šariaadi piirkond" ja kehtestades seal oma seadusi. Ka nemad on sama tõsiselt kui kataloonlased ja eestlasedki, veendunud, et see koht kuulub täie õigusega neile.

  Killustumine on paratamatu üldise taandarengu tulemus. Mida rohkem saab olema inimesi, seda vähem jagub igaühele maapõuest ammutatud varade abil toodetud väärtusi. Need, kellel on rohkem, püüavad end eraldada nendest, kellel on vähem. Näiteks inglased soovivad Brexitiga kaitsta enda heaolu nii pagulaste kui ka poolakate ja eestlaste eest.

  Ka Prantsusmaa ja Saksamaa hakkavad juba lähitulevikus end kõigi, sealhulgas idaeurooplaste eest, rohkem kaitsma, rõhudes just oma riigi mõiste peale.

  Katalaanid arvavad praegu, et annavad liiga palju väärtust Hispaaniale ära, samas, kui neid ennast tulevikus tõenäoliselt keegi ei ründa, seega – Hispaania suure sõjaväe kaitset pole katalaanidel enda arvates vaja. Seda arvavad kõik. Ka Eestlased, kes soovivad Euroopa Liidust lahkuda, arvavad, et laulukaare all leelotamine ja Tammsaare pildiga paberraha on piisav, et ka edaspidi sõltumatuks jääda.

  Mida väiksemateks tükkideks maailma riigid lagunevad, seda rohkem hakkab olema konflikte. Aga killustumine on paratamatu.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. ei saa nõus olla. ameerikas näiteks ei ole killustatust.. on lõhenemine. vabariiklased ja demokraadid. on's see siis parem.

   Kustuta
  2. Killustumine ja lõhenemine on tegelikult sama nähtuse põhjustatud. Kõigile enam hüvesid ei jätku nagu enne, majandus enam kasvama ei hakka, sest inimesi on liiga palju ja maa kurnatud.

   Killustumise puhul püüavad eralduda väiksemad grupid, kes loodavad niimoodi oma heaolu kaitsta. Lõhenemine tähendab, et heaolu pärast võitlevad grupid on enam-vähem sama suured ja territooriumil hajutatud.

   Katalaanide tegevuse tulemusel kasvab üksnes rahvuslus ja viha. Näiteks Hispaania jalgpallifännid vilistasid katalaanist koondislase treeningult välja ja treenig tuli katkestada:
   http://sport.ohtuleht.ee/831721/hispaania-koondise-fannid-vilistasid-pique-valja-treening-katkestati

   Ainult vihkamist tuleb juurde. Mitte vabadust.

   Kustuta