09 aprill 2012

Pussy Riot - Jeesus Punk

Venemaa punkbändi Pussy Riot toimetamised on saavutanud rahvusvahelise tähelepanu; suvalise keldribändi kohta muljetavaldav tulemus. Suurema kuulsuse tõi neile kirikus toimepandud aktsioon, mille asjaolusid tahan veidi analüüsida.

Kõigepealt siis küsimus: mis juhtus?

Bänd tegi midagi, mis ei mahu paljude usklike mõistusesse - hõivas kirikus altari ja esitas seal palve Neitsi Maarjale. Nende patt olla sedavõrd suur, et võib kaasa tuua 7 aastat vanglaelu. Palveta veel.

Video aktsioonist (koos sõnadega) on siin:Meego Remmel kommenteerib juhtumit nii:

Pühaduse kuritarvitamist ei saa õigustada mis tahes veendumuste avaldamise hädavajadusega.
/../
Päästja Kristuse katedraal on venemaalaste jaoks üks pühamaid kristlikke sümboleid.

Meenutaks siinjuures kristlaste eeskuju, Jeesust. Mäletatavasti käitus ka tema pühakojas lubamatult, et mitte ütelda barbaarselt; peksis ta ju laiali pühakojas leiduvad rahavahetajad ning muud ärimehed. 

Pussy Riotil oli kirikule ja venemaale selge sõnum - SEE KIRIK POLE PÜHA. Just nimelt. Kompott, millesse on segatud religioon, raha ja võim, ei järgi päris kindlasti Jeesuse juhiseid. Asjaolu, et usklikke ei huvita esitet sõnum, on nende oma viga ja näitab vaid üht - nad on valinud silmaklapid. Ma võin küll mõista ja aru saada nende tunnetest, aga ma ei saa nendega nõustuda.

Üldiselt ma ei soovitaks peategelaste eeskuju järgida, libastumise oht on suur ja kokkuvõttes võib see välja kukkuda sootuks lollisti. Antud juhtumi puhul leian siiski, et tabati kümnesse.

Usklikest rääkides, ei saa üldistada, et nad kõik oleks ühtemoodi kurjad Pussy Rioti peale; leidub kaitsjaid ja oh üllatust, ka neid kes soovitavad usuvendadel lihtsalt andestada. See näikse aga paras pähkel olevat. Kui hästi läheb, lubavad nad ka Jeesuse kirikusse tagasi.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar