27 märts 2012

naabrivalve Ameerikas, nagu vesternis

Ameerika ühiskonda, täpsemalt võttes ühte Pärnu mõõtu väikelinna on lõhestamas tragöödia - õhtuhämaruses hukkus kuuli läbi järjekordne nooruk. Relvastamata 17. aastane poiss, Trayvon Martin, oli valel ajal vales kohas. Nimelt teostas üks kodanik naabrivalvet, kelles äratas kapuutsis tegelane kahtlusi. Piirkonna turvamine lõppes konfliktsituatsiooniga, mille käigus kasutas valvur George Zimmerman relva.

Politsei kuulas tulistaja kohapeal üle, võttis tunnistused, laiba ja läks minema. Tulistaja läks koju magama. Juhtunu mahtus enesekaitse piiridesse, kuna seaduses on kirjas õigus mitte taganeda (Stand Your Ground). Ja see õigus kehtib ka väljaspool kodu, avalikus kohas. Tõeline vestern.

Juhtumiga seoses on ülesse kerkinud rida küsimusi. Esiteks on juhtumi üks tunnistajatest surnud. Teiseks on pealtkuuljate/nägijate ütlused vastuolulised. Tulistajat ennast arreteeritud pole, kuna ei leidunud tõendeid, mis oleksid rääkinud enesekaitse ületamisest. Tõenditeks olid tulistaja enda sõnad, ning väidetavalt ka tema prügine selg, verine nina ning kukal.

Nagu arvata, on ülesse kerkinud ka rassiteemad. Sarnaseid juhumisi esineb USA's tihti, nüüd aga tabas see ühiskonna närvi vägagi valusalt. Elu on näidanud, et kui nahavärvid oleks tulistajal ja ohvril teised olnud, ehk siis mustanahaline tulistaja ning valgenahaline ohver, poleks politsei tulistajal niisama koju lasknud minna. Martin Lutheri unistus valgete ja mustade võrdsusest pole veel täitunud, hoolimata sellest, et president Obama ise mustanahaline on.

President Obamast rääkides tuleb mainida, et kõnealune juhtum pälvis tema erilise tähelepanu, heites pressikonverentsil õhku emotsionaalse mõtte, et mis siis, kui see oleks olnud tema poeg?

#OccupyWallStreet infokanalites kutsuti rahvast 21. märtsil Miljoni Pusa Marsile. Kui palju marssijaid kokku tuli, on mul selgusetu, aga, et asi suure kella küljes on, näitab kasvõi internetis allkirjade kogumine tulistaja arreteerimiseks. Praeguseks on allkirju juba üle 2 miljoni.

Habras on turvalisus meilgi, aga päris sedasi mitte, et eliitrajooni sattununa kuuli saad. Ameeriklastele on see aga järjekordne torge personaalse võidurelvastumise mõttekuse kohta. Peaks nagu olema tsiviliseeritud ühiskond, riik, kes ennast kogu maailma eeskujuks seab, aga täristavad relvadega nagu metslased.

Olgu see hoiatuseks, et meie ei läheks pinnapealsuse laiale teele.

Eestikeelset teemakajastust saab lugeda veel siit:
Kas mina olen oht?
ja siit:
Püssi ka ei saa paugutada, ilma et mõni neeger ette ei jääks

2 kommentaari:

 1. Anonüümne27 märts, 2012

  Meile tuleks ka see "Stand Your Ground" seadusse kirjutada, saaks paari aastaga kõigist kaagutavatest tibladest lahti.

  Mitte et ma neegrite juhutulistamist heaks kiidaksin. Aga kui siin iga jopp-tvoju-matti tarbiva isiku saaks mutta põlvili suruda kuni politsei saabumiseni ja 15 päevase aresti vormistamiseni, oleks Eesti Vabariigi taaskehtestamiseks suur samm tehtud.

  VastaKustuta
 2. Linna kodulehelt leiab linna ametlikud vastused olulisematele küsimustele.

  Üks küsimustest kõlab:
  Why was George Zimmerman not arrested the night of the shooting?

  Ning muu vastuse sees selline info:
  Additionally, when any police officer make an arrest for any reason, the officer MUST swear and affirm that he/she is making the arrest in good faith and with probable cause. If the arrest is done maliciously and in bad faith, the officer and the City may be held liable.

  http://www.sanfordfl.gov/investigation/docs/Zimmerman_Martin_shooting.pdf

  VastaKustuta