Düstoopia - kontrollitud ühiskond
Düstoopia suurimaid lubadusi on, et hullemaks enam ei lähe. Vähemasti seni kuniks düstoopia kestab ja valitseb. Samal moel ta ennast ka ühiskonda sisse smugeldab, hirmutades jubedustega, mis kohe juhtuma hakkab kui olukorra üle kontrolli ei võeta.
Düstoopia esitleb ennast utoopiana, maalides silme ette täiusliku ühiskonna, kus kõigil on eesmärk ja koht, kus kellegil pole puudust, kus valitseb harmoonia ning korrastatus. Et aga selline ideaal püsima võiks jääda, tuleb määrata inimesed, kellede kohustuseks on valvata korra püsimise üle. Vastutusega kaasneb mõistagi õigus.
Hea uus ilm (Brave New World)
Sattusin vaatama väskelt ilmunud TV sarja 'Brave New World'. Sarja sisuks on kõrgelt arenenud tuleviku ühiskond ja selle allakäik. Sari põhineb aastal 1932 ilmunud samanimelise raamatu (a. Aldous Huxley) ainetel. Raamatust on ka varem filme tehtud, aastal 1980 ja 1998, ning seda loetakse üheks märgilisemaks teoseks Orwelli '1984' kõrval.
Selles 'ideaalses' ühiskonnas on inimesed jagatud klassidesse juba eostamisest alates. Vastavalt ühiskonna vajadusele toodetakse vastavate omadustega inimesi. Targematest ja ilusamatest saavad Alfad, neile järgnevad Beetad jne. Lapsepõlvest peale tehakse neile selgeks, et nad on kõige õnnelikumad just sellisena nagu nad on ja klassis nagu nad on. Teravama emotsiooni maha surumiseks ja õnnetunde tekitamiseks tarvitatakse regulaarselt vastavate omadustega tablette. Ja ühiskond ongi õnnelik, kõik töötab kõik toimib, pole nälga, kannatust ega vägivalda. Idüll paraku kestma ei jää, kuna ühiskonda satub 'Metslane', kelle filosoofia kõik vussi keerab.
Religiooni viimane võimalus
Religiooni eesmärgiks on laieneda ning püsima jääda. Seni kuni inimesed karjakaupa ja vabast tahtest religiooni juurde tulevad, on kõik hästi. Lugu läheb pingelisemaks siis kui ilmub konkurent, kelle kõrval vanad uskumised ja rituaalid rahvahulki järjest vähem köidavad. Siis tuleb kasutusele võtta äärmuslikumad meetmed, tehes kompromisse seniste tõeks pidamistega. Seda saadab aegadest tuntud õigustus, mille järgi eesmärk pühitseb abinõu.
Seda protsessi on märgata USA's, seoses Donald Trumpi isiksusega. Donald Trump lubas kaitsta traditsioonilisi väärtusi, olles vastu abortidele, pederastidele ja rätipeadele. Nende lubaduste peale kuulutasid evangeelsete kristlaste tunnustatud prohvetid Trumpi Jumala enda poolt valitud meheks. Ja kui juba selline märk on maha pandud, siis pole enam taganemist.
Viimasel ajal on aga üha sagedamini hakanud kostma kahtlusi, kas Trump ikka õiget asja ajab ja üldse õige mees on. Progressi sõnumites ja meeleolu muutuses on märgata näiteks 'Charisma Magazine' artiklites. Kui varem oli valitsevaks tooniks kiitus ja tänu, siis nüüd manitsetakse inimesi usku Jeesuse, mitte Trumpi peale panema. Tunnistatakse, et Trump pole ideaalne, pigem usule kahju teinud aga alla sellegi poolest ei anta.
Põhjuseks hirm, mille kohaselt vallutab Ameerika sotsialism. See aga on ju kohutavaim asi üldse, mis Ameerikaga juhtuda saab. Ja siis muidugi tapetakse lapsed, tulevad pederastid ja rätipead. Mitte, et seni see kõik puudunud oleks, aga kui Trump saab veel neli aastat võimul olla, küll ta siis korra majja lööb.
---
Hirmu muutuste vastu ja ihalust kõva käe järgi võime kohata ka siin, meie omal maal. Meie oma 'Messias' on juba aristokraadiks kuulutatud, mis siin enam.
Aga pole hullu, küllap leiame meiegi metslase, kes vaba hingamise ilusamaks kuulutab.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar