20 oktoober 2020

väärikus vs eneseväärikus

 Väärikus

Kujutame ette, et sulle räägitakse kellestki keda sa pole varem kohanud ja öeldakse, et ta on väga väärikas inimene. Mis pilt sul silme ees jooksma hakkab?

Ilmselt keegi, kelle riietuse ega käitumise kohta pole ühtegi paha sõna ütelda. Riided on tal puhtad ja triigitud; ei tarvitse olla silmapaistvalt kallid aga odavad kah mitte. Käitumine on tal rahulik, ei rapsi ega tõmble, ei sülita avalikus kohas maha. Suheldes kuulab, lisab mhmh, et väljendada aktiivsust kuulamisega. Vastamisega viivitab, lisades ette oma avaldusele, et 'väga huvitav'.

Väärikus kaaskodanike silmis on väärtuslik valuuta, raskem võita kui kaotada. Väärikus kaaskodanike silmis tähendab kummardusi, võimalik, et ka majanduslikke võite.

Väärikusele lisavad punkte sinu taust: sinu perekond, suguvõsa, haridus, amet, positsioon.

Eneseväärikus

Ent mis on eneseväärikus? Millest see toitub, millest elab? Kuigi meil on kaks erinevat sõna, näikse olevat segi aetud ja segaseks aetud väärikuse mõiste üldse. Eneseväärikus - see peaks ju olema midagi isiklikumat, sõltumata ühiskonnast üldisemast. Eneseväärikus, ma kujutan ette, peaks olema miskit, mida ei kõiguta tormid ei tuul. Eneseväärikus ei pea sõltuma riietest, kuuluvusest ega isegi ühiskonnast.

Eneseväärikus on sisemine pühendumus, otsus, et mina ei ole nagu rõhuv enamus. Otsus, et mina ei vihka ega põlga teistsugust inimest, vähemasti mitte tegudes. Otsus, et mina hoolin endast nõrgematest ja rumalamatest. Otsus, et mina ei tösta ennast kõrgemaks, vaid osutun osaks ühiskonnast. Minu väärikust ei mõjuta see, kui ma suhtlen sundimatult kehvasti lehkava asotsiaaliga.

Eneseväärikus on ja võiks olla miskit sellist, mida ei mõjuta muutused sotsiaalses elus. Üleeile sa suhtlesid professoritega, eile tunnustatud ärimeestega, täna aga märsilohistajatega. Kas see peaks mõjutama sinu eneseväärikust? Ma väga kahtlen.

Võiks olla vähegi ..

Olgugi, et väärikus või eneseväärikus näikse olevat isiklikud teemad, paistame neid võtvat isiklikumana kui tarvis. Näiteks, kui keegi seltskonnas käitub matsina, tavatseme ütelda, et "kas tal pole üldse eneseväärikust?".

Miks meid häirib kui keegi seltskonnast käitub vääritult? Ilmselt heidab see varju meile endilegi. Et miks ometi sa selliste tegelastega üldse tegemist teed. Tõepoolest, sinu seltskond ütleb mõndagi ka sinu kohta. Paraku ja võimalik, me mõtleme asju üle.

Kutsun siinkohal üles kaaskodanikke märkama, hindama ja kasvatama eneseväärikust. Eneseväärikus ei sõltu sinu kuuluvusest, haridusest, tutvustest, ametist ega muust sarnasest. Sinu eneseväärikus sõltub otsustest mida keegi teine peale sinu muuta ei saa. Ja sina tead, et nendel otsustel on väärtus. Ja see lisab ka sinu silmi pilgu, mis pole ülbe ega üleolev, ent siiski vallutamatu.


sina oled eneseväärikasKommentaare ei ole:

Postita kommentaar